su deposu logo

Su Depoları
Digital Katalog

 

Polietilen Yatay Su Deposu Polyester Su Deposu Zeytin Turşu Deposu
     
Polietilen Dikey Su Deposu Silo Salamura Deposu Mavi Su Deposu


HAYAT DEPOSU SU DEPOSU

Su deposu aslında bir hayat kaynağıdır. Malum insanlar su olmadan yaşayamazlar. Su hem içmek için vardır hem hijyen ve temizlik suyun kullanılmadığı bir yer yoktur. Bütün evlerde her işletmede her binada mutlaka bir su kaynağı bulunmaktadır. Doğadan gelen su kaynakları genel olarak su arıtma sisteminden geçerek temizleniyor ve daha sonra su deposuna girerek insanların kullanması için biriktiriliyor. Farklı su depoları bulunmaktadır ve su depolarının boyutları da her zaman farklı olmaktadır. Yer ve duruma göre devalar su depoları da kullanılırken küçük idare su deposu da kullanılabiliyor. Su deposu her şeye gerekmektedir dolayısıyla her yerde mutlaka bir su deposu bulabilirsiniz. Yalnız bu depolarda olan önemli bir şey olarak mutlaka düzenli bir şekilde temizliğin ve kontrolün yapılması gerekiyor. Malum su biriktiğinden dolayı suyun temiz olması için kontrol çok önemlidir.
 

Su deposu içme deposu olarak da kullanılabilir veya musluklar için de kullanılabilir ve birçok farklı amaçlarla su depolarının kullanımı mümkündür. Bir binanın su deposu genel olarak kazan dairesinde bulunur ve çok büyüktür çünkü oradaki su deposu bütün binaya dolaşması gerekir. Bütün binanın içme suyu hariç bütün su ihtiyacı o depoda saklanmaktadır. Su gerçekten çok önemli bir kaynaktır. İnsanlar günlerce yemeden yaşayabilir fakat özellikle su içmeden veya su olmadan asla bir gün dayanamazlar mümkün değildir.
 

İnsanların hayatında önemli olan bazı şeyler vardır kim için işi kim için ailesi kim için hobileri ve birçok şey fakat hayatta gerçekten önemli olan bir şey varsa o da su dur ve su depoları insanlar için çok büyük önem taşımaktadır. Su yüzyılların hayat kaynağıdır ve dahası su deposu bu hayat kaynağını taşıyan önemli bir araçtır. Bunlar olmadan insanların yaşayabilmesi veya hayatta tutunmaya çalışması zor olabilir. Büyük binalarda genel olarak su depoları ayda bir defa veya birkaç ayda bir defa temizlenmektedir. Hatta eğer büyük bir su deposuysa ve maddiyat olarak sorunu olmayan bir yerse otomatik su deposu temizleme programlarıyla su depoları düzenli olarak temizlenebiliyor.

 

Konutlarda, işyerlerinde ve daha farlı mekânlarda içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek, tarım alanında sulama işlevini gerçekleştirebilmek veya su dışında farklı kimyasalları rahatlıkla ve güvenle depolayabilmek adına su depolarının kullanılması tercih edilmektedir. Özellikle evlerde yaşanan su kesintilerine karşı önlem alabilmek adına kullanılan su depoları aynı zamanda yağmur suyundan su elde edilmesine olanak sağladığı içinde de tasarruflu olmaktadır.
 

Kişilerin isteklerine göre su depoları hazır olarak imal edilebilir ve ihtiyaç duyulan alana koyulabilir, ya da depo direkt olarak ihtiyaç duyulan alanda monte edilebilir. Su deposu çeşitleri ihtiyaç duyulan alana göre farklılık gösterebilmektedir.  Depoları üretebilmek adına kullanılan hammaddelere örnek olarak; plastik, çelik veya metal verilebilir. Su deposunun sağlıklı bir şekilde kurulumunun gerçekleştirilebilmesi adına mutlaka deponun düz zemine monte edilmesi gerekir. Su depoları içme suyu dışında daha birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Su depoları; itfaiye sektöründe yangın söndürme alanı, tarım sektöründe sulama alanı, kimyasal imalat alanı, gıda ve sanayi alanında kullanılır.  Depoların boyutları, çeşitleri ve fiyatları kullanılacağı sektöre göre değişim gösterir. Su deposu çeşitlerine örnek olarak; polietilen depolar verilebilir. Polietilen depolarda kendi içerisinde alt kategorilere ayrılır. Bunlar; dikey dozaj depoları, prizmatik dört köşe su depoları ve yatay silindir depolardır. Tercih edilen su deposunun uzun süreli kullanılabilmesi için mutlaka dayanıklı malzemeden üretilmesi gerekir. Dayanıklı malzeme kullanılarak üretilen su deposu çeşitlerinden bir tanesi de polyester su depoları olmaktadır. Polyester su depoları kaliteli malzeme kullanılarak üretildiğinden dolayı, kırılma, çatlama, su sızdırma gibi sorunlar yaşanmasına neden olmaz. Binalarda yer alan su depolarının binanın yapısına zarar vermesini önleyebilmek adına uygun şartlarda tasarlanması önemlidir. Eskiden binaların zemin katında yer alan su depoları, gününüzde binaların çatı katına kurulmaktadır.
 

Binalarda kullanılan su depolarının iç tarafında kullanılan malzemenin insan sağlığını bozmayacak özellikte olması, depoya dışarıdan gelebilecek yabancı cisimlerin girmesinin önüne geçen havalandırma bacalarının kullanılması depo yaşım aşamasında önemli olan faktörlerden bir tanesidir. Su deposu fiyatları deponun boyutuna ve üretiminde kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir.